• امروز جمعه بیست و هشتم خرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

وقف

وقف هدیه ای ماندگار

بیا نات مقام معظم رهبری در مورد وقف

‌استاد علی اکبر ملکشاهی چهره مشهور قرآنی جهان اسلام: حلاوت تلاوت قرآن کریم در محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) شیرین‌ترین رخداد زندگی من است

‌استاد علی اکبر ملکشاهی چهره مشهور قرآنی جهان اسلام: حلاوت تلاوت قرآن کریم در محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) شیرین‌ترین رخداد زندگی من است

‌‌استاد علی اکبر ملکشاهی در سال 1340 در کرمانشاه به دنیا آمد، و از سنین کودکى تحت تعلیم پدر به فراگیرى قرائت قرآن پرداخت. وی در دوره راهنمایى به تقلید از استاد عبدالباسط به تلاوت آیات قرآن مشغول شد و در دوران دبیرستان با نحوه قرائت قاریان بزرگى چون مصطفى اسماعیل، محمود على البنا، ابوالعینین شعیشع، شعبان صیاد و محمد عبدالعزیز حصان آشنا شد و با شوق و ذوق فراوان به تقلید از آنها می‌پرداخت.

 شنبه 28 آذر 1394   2970  0      

در اوج  جوانی و زمانی که حدود 15 سال سن داشت، اولین نوار تلاوتی که از استاد مصطفی اسماعیل بدستش رسید شامل سوره_های رعد، ضحی، انشراح و نازعات و الحاقه بود، که بی_اغراق روزانه چندین بار این نوار را از ابتدا تا انتها گوش می_داد و لذت می‌برد.
در ایام انقلاب و قرار گرفتن در فضای تظاهرات،  برای شرکت در برنامه_های انقلابیون به یکی از پایگاه_های سطح شهر که کتابخانه_ای واقع در سه راه شریعتی بود، برای خرید کتابهای دینی- سیاسی مراجعه نمود و زمانی که دید فروشنده ضمن فروش کتاب، تلاوتی بسیار زیبا (بقره و ال عمران) از شاهکارهای استاد مصطفی اسماعیل را پخش می‌کند، به قدری مجذوب این تلاوت شده بود که دیگر سر از پا نمی‌شناخت تا جایی که با اصرار و خواهش فراوان نوار آن تلاوت را، از کتاب فروشی خریداری کرد، و این تلاوت تأثیر شگرفی در زندگی قرآنی وی گذاشت.
این قاری بین_المللی معتقد است بعد از استاد مصطفی اسماعیل و دیگر قاریان بزرگی که پیشتر نام آنان ذکر شد بیشترین تأثیر را از تلاوت‌های استاد عبدالعزیز حصان پذیرفته که اولین بار در سن 17 سالگی با تلاوت این قاری بی_نظیر مصری (سوره احقاف و محمد) آشنا شده است.
علاقه و عشق وافر به تلاوت قرآن و ذوق سرشار وی با حضور در جلساتی که در سطح شهر کرمانشاه برگزار می‌شد و نیز تلاوت_های دلنشینش موجب شد، بعنوان یک چهره قرآنی مطرح شود.
این قاری ممتاز از خاطرات جلسات پرشور در ماههای مبارک رمضان کرمانشاه چنین می_گوید: (( من به همراه قاریان مطرح استان، اساتید بزرگوار آقایان مسجدی، تکش، مرحوم شفیعی، امیری و دیگر دوستان هر شب به جلسات مختلف قرآن که آخرین آن تا حوالی سحر طول می‌کشید سر می‌زدیم و یکی پس از دیگری تلاوت می‌کردیم و این عشق به تلاوت قرآن در من به حدی بود که بعد از خوردن سحری تا هنگام نماز صبح موج‌های رادیو را عوض می‌کردم تا بلکه از تلاوت قاریان مصری استفاده کنم و اگر با کیفیت خوبی پخش می‌شد آنرا ضبط می‌کردم و این کار بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب ادامه پیدا می‌کرد.))
استاد ملکشاهی اولین بار در مسابقات سراسری اوقاف و امور خیریه در سال 1358 حضور یافته و در بین بیش از120 شرکت کننده، به مرحله نهایی راه یافت اما بدلیل اینکه اوایل کارش بود در مرحله بعد رتبه_ای کسب نکرد.
وی در سال 64 در مسابقات قرائت قرآن که به منظور اعزام قاریان برتر جهت اعزام به سفر معنوی حج برگزار می_شد شرکت جست و موفق شد در زمره قاریان برتر کشور به مکه و مدینه مشرف شده و در جمع مسلمانان دنیا به تلاوت قرآن بپردازد و این توفیق مجددا در سال 66 دست داد و ایشان در جمع قاریان مطرح کشور به این سفر نورانی اعزام گردید.
در سال 71 مجددا به عنوان نفر اول مسابقات سراسری جانبازان به حج مشرف گردید و در سال 74 و پس از آن بارها به عنوان قاری بین المللی در اجتماع عظیم حج در جمع مسلمانان جهان به تلاوت آیات نورانی قرآن مبادرت ورزید.
وی در سال 1359 جذب سپاه شد و در خلال جنگ تحمیلی در عملیات های مختلفی شرکت کرد و بالاخره در عملیات مرصاد مجروح و به افتخار جانبازی نائل گردید.
علی اکبر ملکشاهی همواره در مسابقات قرآنی سطح استان جزو نفرات برتر بود و بارها به عنوان نفر اول استان به مسابقات کشوری راه پیدا کرد تا در نهایت در مسابقات سراسری اوقاف در سال 1374 در سن 34 سالگی نفر اول کشور شد.
وی از اساتید دوران کودکی و نوجوانی خود در کرمانشاه، از پدر و عموی بزرگوارش و نیز اساتید بنامی چون مرحوم بهبهانی و کیایی که نوعا" به شکل سنتی به آموزش قرآن می_پرداختند، به نیکی یاد می_کند.
این قاری بین_المللی، از اساتید بزرگواری چون سیدمحسن خدام حسینی، مرحوم استاد حاج علی اربابی، استاد محمدرضا ستوده نیا، استاد ابوالفضل علامی، استاد سید محسن موسوی در خلال مسابقات مختلف و حضور در جلساتشان استفاده کرده است.
وی می گوید: (( آنقدر تشنه یادگیری بودم که بارها به تهران قم و اصفهان سفر کرده و هرآنچه از اساتید می_شنیدم با تمام وجود فرا گرفته و در ذهنم حک می‌کردم.))
اهم افتخارات قرآنی استاد ملکشاهی شامل: کسب رتبه اول مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران (1374)، رتبه اول مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه (1374)، رتبه اول مسابقات سراسری قرآن کریم جانبازان کشور (1371)، رتبه اول مسابقان سراسری سپاه و نیروهای مسلح،رتبه برتر مسابقات سراسری دانشجویان کشور و... می‌باشد.
اهم فعالیت_های استاد ملکشاهی به اختصار عبارتند از: برگزاری دوره_های آموزشی قرآن کریم از سال 1365 تاکنون در مساجد و مراکز قرآنی متعدد ، داوری مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در سطح استانی و کشوری، داوری درمسابقات بین_المللی نیروهای مسلح، آموزش قرآن و داوری در مسابقات در سطح سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی، عضویت در جامعه قاریان قرآن شهر قم (سال های68 تا70)، همراهی در پایه_گذاری و عضو فعال جامعه قاریان قرآن استان کرمانشاه و مسئول آن مجموعه ( در خلال سال_های  1371 تا 1373 )، عضویت در جمعیت قرآنی استان تهران، قاری مصوب صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، عضو شورای عالی قرآن و کارشناس نظارت آن شورا ، عضویت در کمیته نظارت بر مسابقات سازمان اوقاف و نیز سفرهای تبلیغی به کشورهای عربستان، کانادا، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، سوریه، لبنان، کنیا، هندوستان، یمن، ترکیه، امارات، عراق و... جهت تلاوت و  اجرای برنامه_های قرآنی و ... 
یکی از فعالیت_های جاری این استاد برجسته برگزاری جلسات هفتگی قرآن کریم می_باشد که این جلسات در شهر قم مسجد فرهنگ (سال های 68 تا 70) و در شهرکرمانشاه مسجد المهدی (سال_های 71 تا73) و از سال 74 تاکنون در تهران به ترتیب  حسینه_ای واقع در سه راه افسریه ( شهرک شهید بروجردی درسال_های 74تا79)، مسجد امیرالمومنین واقع در شهرک شهید محلاتی (در سال_های 80 تا87) و از سال 87 تاکنون در مسجد امام حسن مجتبی(ع) (به امامت جماعت آیت_الله موحدی کرمانی) برگزار است و هرهفته عاشقان و علاقه_مندان قرآن کریم دوشنبه شب ها از محضر این استاد قرآن کریم بهره مند می_گردند.
از این استاد مطرح بین_المللی تلاوت_های ماندگاری ثبت و ضبط شده است که هر از گاهی از شبکه قرآن، رادیو قرآن و رادیو تلاوت پخش می_شود.
استاد ملکشاهی یکی از خاطرات شیرین خود را تلاوت در محضر مقام معظم رهبری می_داند، که مهمترین آن در سال 74 اتفاق افتاد و وی بیش از 20 دقیقه در محضر معظم_له تلاوت داشتند و این تلاوت ماندگار و تأثیرگذار، مورد رضایت و عنایت رهبر بزرگوار انقلاب قرار گرفت.
وی بارها در روز پاسدار که فرماندهان و مسئولین سپاه به محضر رهبر انقلاب شرفیاب می_شوند در محضر ایشان به تلاوت  قرآن پرداخته و نیز در جمع هنرمندان و شعرا، بارها بعنوان قاری افتخاری در محضر معظم_له به تلاوت قرآن مبادرت ورزیده است.
این قاری بین_المللی یکی از توفیقات بزرگ خود را ( که هرساله انجام می_شود ) تلاوت ترتیل در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان در بیت مقام معظم رهبری می_داند.
وی معتقد است نقش رهبر معظم انقلاب در شکوفایی وگسترش تلاوت قرآن کریم در کشور و تشویق قراء و حفاظ، نقشی بی بدیل و تعین_کننده بوده است.
این قاری بین_المللی که اکنون دوران بازنشستگی خود را سپری می_کند،  علاوه بر تدریس و داوری مسابقات قرآن در سطوح مختلف ، در مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران ، در واحد تحقیقات علوم و معارف قرآن کریم آن مرکز به کارهای پژوهشی مشغول است.
اجرای برنامه_های آموزشی مختلف در شبکه قرآن از فعالیت_های ارزشمند استاد ملکشاهی است که این فعالیت_ها در قالب برنامه_هایی چون "بیان جاودان"، "قاری برتر" و برنامه " اسراء" انجام شده ونیز در حال انجام است.
چهار فرزند ایشان گرچه در مسابقات قرآنی حضور نمی‌یابند اما از حیث تلاوت قرآن در سطح خوبی هستند و همسر ایشان نیز علاوه بر تدریس قرآن کریم، دانشجوی علوم قرآن و حدیث هستند و داماد ایشان هم قاری و مرتل بسیار خوبی است.
استاد ملکشاهی درخصوص تأثیر قرآن در زندگی شخصی و اجتماعی_اش معتقد است: دو حالت می_توانست متصور باشد ملکشاهی با قرآن و ملکشاهی بدون قرآن و باورش این است که اگرآموزه_های قرآن در زندگی وی جاری و ساری نبود زندگی بی_مبنا و بی_معنا می_شد و معتقد است که انس با قرآن برکات بسیاری از نظر روحی و معنوی برای وی و خانواده_اش در پی_داشته است.
داشتن شناسنامه قرآنی و اینکه وقتی نام امثال ایشان به میان می_آید همه او را به عنوان یک چهره قرآنی می_شناسند، برای وی یک افتخار است و بنابراین او بر خود فرض می_داند اخلاق قرآنی را تا آنجا که مقدور است رعایت کند. او اذعان دارد که انس با قرآن سرمایه_ای عظیم است و تصور اینکه اگر قرآن نبود چه بود و آیا بدون قرآن می_شود زندگی کرد برای او تصوری محال است.
این قاری بین_المللی معتقد است که زندگی با قرآن معنی پیدا می_کند و هرگاه شخصی در حال و هوای قرآنی قرار می_گیرد قطعا شیرین_ترین لحظات عمر خود را تجربه می_کند . اینکه موفق می_شویم به عنوان یک معلم و قاری قرآن در جایگاهی قرار بگیریم که خداوند به رسولش عطا کرده است (و آن مقام تلاوت و تعلیم آیات قرآن است) که به تصریح  قرآن کریم یکی از رسالت_های آن حضرت است، یعنی خداوند دست  ما را گرفته و در این جایگاه قرار داده است.
وی این جایگاه و شأن  قرآنی را غیرقابل توصیف دانسته و بر این باور است اگر کسانی که در این جایگاه قرار دارند، قدر این داشته را ندانند خسران کرده_اند، چرا که جماعت قرآنی گلچین شده هستند و اگر خدای ناکرده قرآن را وسیله تأمین معاش خود قرار دهند و در همه کارهای قرآنی اخلاص در عمل را سرلوحه کار خود قرار ندهند به خود و دیگران ظلم بزرگی کرده_اند. اگر چه ارتباط با قرآن مشکلات مادی و معنوی را برطرف می_سازد.
استاد ملکشاهی آینده استان کرمانشاه را به واسطه چهره_های قرآنی و سطح بالای تلاوت آن بسیار روشن دانسته و از خداوند متعال می_خواهد که او و همه ملت ایران را با عشق به قرآن زنده بدارد، بمیراند و محشور گرداند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار