• امروز پنج شنبه ششم آبان 1400 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

مهر تحصیلی

مسابقات قرآن کریم

شمیم خدمت

گفتگو با وحید نظریان نفر اول رشته قرائت سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله استانی

گفتگو با وحید نظریان نفر اول رشته قرائت سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله استانی

فراگیری قرآن و انس با آن دارای امتیازات معنوی و دنیوی است

 شنبه 28 آذر 1394   6650  0      

وحید نظریان متولد ۶۰/۱۱/۱۵ که در استان کرمانشاه و در خانواده ای متدین و هنر دوست دیده به جهان گشود وی از ۱۵ سالگی شروع به تلاوت قرآن کرد و از همان سنین کودکی با صدای دلنواز قرآن مانوس شد.

وحید نظریان در گفتگویی صمیمی اظهار داشت: در اوایل تمرین و باتوجه به امکانات محدود آن زمان از صدای دلنشین استاد عبدلباسط و سپس در سالهای بعد صدای استاد مصطفی اسماعیلی که از قاریان برجسته مصری هستند در راستای افزایش علم قرائت از این اساتید بهره گرفته است.

این قاری برجسته استان کرمانشاه ادامه داد: در جلسات مختلف و هفتگی قرآنی در استان حضوری فعال داشتم و یکی از این جلسات تاثیرگذار که ار ابتدای کودکی مشارکت داشتم جلسات مسجد آیت_ا... آل آقا واقع در جوار مسجد جامع می باشد که تا به حال نیز به شرکت در جلسات مبادرت و استمرار دارم.

وی مشوقین اصلی خود را پدرش عبدالحمید نظریان و‌برادرش مجید نظریان دانست و ابراز داشت: در سالهای بعد از حضور در محافل برخی اساتید متولی این مجالس قرآنی همچون استاد حاج علی رضا رضایی، مجید عبدالرضا پور، مرتضی هامانی و استاد هوشنگ یاری، کیوان حسینی که به صورت هفتگی تشکیل می شد حضور پیدا کرده و از تجربیات ارزنده آنها بهره مند شده است.

نظریان در پاسخ به این سوال که قرآن در زندگی شما چه تاثیراتی گذاشته است، افزود طبیعتا قرآن کتاب هدایت و‌راهنمای سازنده زندگی است افرادی که با قرآن ارتباط برقرار کنند و‌با آن انس بگیرند اثرات آن را در زندگی احساس خواهند کرد چرا که یکی از اسامی قرآن همان« فرقان» به معنای جدا کننده نیک و بد و شر و خیر است و آنجا که ممکن است بر اثر غفلت، انسان به خطا و گناهی کشیده شود انس و ارتباط با قرآن در حقیقت دوری و چشم پوشی از گناه را در انسان نهادینه می کند.

نظریان همچنین در توضیح به این سوال که از کدام سوره و آیه قرآنی در زندگی الگو و بهره گرفته است، گفت: همواره از آیه ۳۹ سوره مبارکه نجم به معنای آنکه« هیچ خیری نیست مگر با سعی و تلاش» را در اولویت و سرلوحه کارهای خود در زندگی قرار داده است و البته ذکر صلوات را بسیار در زندگی خود استفاده کرده است همچنان که در آیه ۵۶ سوره احزاب فرموده: « ای کسانی که ایمان آورده اید همانا خداوند و‌ملائکه همگی بر پیغمبر(ص) درود می فرستند.» و‌با استعانت از این آیات نورانی در زمانی که استرس و افکار مشوشی در وی ایجاد می شد با بهره و مراجعه به این آیات آرامش خود را به دست ‌آورده و با آمادگی بیشتری به امور مربوطه می پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که تا به حال مشوق چند نفر در مسیر نورانی قرآن بوده است گفت:همواره اگر عزت و‌ محبویت از سوی خداوند باشد بسیار ارزشمند است اما خدا را سپاسگذارم که این عنایت را به من داشته است که جوانان بسیاری را با قرائت خود به سوی قرآن رهنمون کنم و وسیله برای انتقال تجربیات و تشویق آنان باشم.این مبلغ و سفیر قرآنی جمهوری اسلامی ایران ابراز داشت: در این راستا و برای ترویج این کتاب هدایتگر به ویژه در ماه بهار قرآن یعنی ماه رمضان و سایر ایام خاص به کشورهای سوریه، لبنان، عربستان، عراق، مالزی و...اعزام شده است.

وی برگزاری این مسابقات کشوری در استان کرمانشاه به عنوان میزبان را فرصت ارزشمندی برای علاقمندان در استان برشمرد و ابراز داشت: در طول سال و از سوی مرکز تقاضاهای برخی استانها در خصوص میزبانی، توسط هیئت های کشوری مورد بررسی قرار می گیرد و اگر استانی بتواند به خوبی این مراسم را برگذار کند این امکان را خواهد داشت که هر چند دوره یکبار میزبانی مسابقات را به عهده بگیرد به همین دلیل نیز کرمانشاه در سالهای ۷۰ و ۷۹ میزبان مسابقات کشوری از سوی اوقاف بوده است که در هر دو سال نیز توانسته ام به عنوان شرکت کننده حضور داشته باشم.

نظریان شرکت دراین مسابقات را فرصتی برای محک زدن اشخاص و آشنایی بیشتر آنها با آیات قرآن دانست و‌گفت: فراگیری قرآن و انس با آن دارای امتیازات معنوی و دنیوی است اما برخی فقط در مراسم خاص و در اعیاد و...از آن استفاده می_کنند در حالی که باید با خواندن و عمل به آن بتوانیم این کتاب مبین را از مهجور بودن در آوریم چرا که راه اصلی هدایت بشری است و کاملترین نسخه هدایتگر انسان است.

نظریان در پاسخ به این سوال که چقدر توانسته است به قرآن و دستورات آن عمل کند، افزود: اگر بخواهم منصف باشم باید بگویم شاید با همه تلاش ام به نیمی از آنچه قرائت کرده ام توانسته ام عمل کنم همچنانکه در سوره مبارکه قیامت آیه ۱۴ آمده است: « به درستی که هر انسانی از درون خود اگاه است» و طبق آیه از سوره بقره اشاره شده است که:« خداوند هر شخص را به اندازه توانایی خود خواهد آمرزید».

این قاری قرآنی داستان حضرت یونس را از قصص قرآنی قابل تامل دانست و گفت: همچنین داستان زندگی حضرت ایوب و حضرت یوسف که درس های فراوانی به انسان میدهد به ویژه داستان حضرت یوسف(ع) که همواره مورد علاقه ام می باشد چراکه لطف خدا سبب شد انسانی متفاوت باشد و مورد عنایت قرار بگیرد.

نظریان با اشاره به اینکه در اعزام به کشورها با بسیاری افراد غیرمسلمان و مسیحی مواجه شده که تحت تاثیر صوت قرآن قرار گرفته_اند، گفت: در سالهای گذشته و در کشورهای بسیاری قرائت استاد عبدلباسط موجب مسلمان شدن بیش از ۱۰۰ نفر شده است که این موضوع باید مورد توجه قاریان و مبلغان قرار بگیرد.

نظریان با بیان اینکه در مسابقات زیر ۱۶ سال و بالای ۱۸ سال شرکت داشته و از همان زمان حائز رتبه شده است افزود: از سال ۷۲ و‌در سه دوره متوالی در شهرکرد به عنوان فینالیست مسابقات شناخته شده است و‌ از آن پس نیز در سایر مسابقات کشوری رتبه و عناوین زیادی را کسب کرده است که همه این موفقیت ها را حاصل توکل به خداوند، داشتن اراده و ‌پشتکار به همراه استمرار تمرین_ها و مداومت بر آن می_داند.

نظریان با تاکید بر اینکه استعدادی که خداوند به انسان داده اگر در راه خدا صرف شود، سبب شکوفایی آن خواهد شد، ابراز داشت: در گذشته کفار قریش به پرستش بت ها می_پرداختند و زمانی که در کعبه صوت دل انگیز قرآن طنین انداز می شد با شنیدن صدا تحت تاثیر قرار می_گرفتند و موجب هدایت برخی از آنان می شد که امروزه نیز باید با استفاده از ابزار و علم جدید به این شیوه هدایتگری ادامه داد.نظریان‌به شهدای قرآنی حادثه منا اشاره کرد و گفت: آشنایی ام با شهید محسن حاجی حسنی به سالها قبل بر می گردد که یکی از قاریان برجسته کشور بودند و با توجه به اینکه کسب رتبه در مسابقات مالزی بسیار دشوار است توانستند با توجه به سن کم و‌ اراده والایی که‌ داشتند در مسابقات بین المللی رتبه اول را به دست آورند. قاری برتر استان کرمانشاه اظهار داشت: اجرای این مسابقات کشوری در استان کرمانشاه دارای برکات فراوانی خواهد بود و امیدوارم موجب انس بیشتر همه هموطنان ما با قرآن شود و روزی فرا برسد که‌با تدابیر قرآنی و‌مدیریت شایسته شاهد آن باشیم که ایران از لحاظ قرائت به مرحله بالایی برسد هرچند هم اکنون نیز در حال پیشرفت است
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار