کد خبر : 355921

تاریخ درج خبر : دوشنبه 4 اسفند 1399
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان کرمانشاه
• کرونا ابر قدرتی را از آمریکا خواهد گرفت
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ویروس کرونا ابرقدرتی را از آمریکا به دلیل ناتوانی این کشور در مقابله با آن خواهد گرفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان کرمانشاه، رضا معممی مقدم بعد از ظهر امروز در مراسم تجلیل از مبلغان جهادی استان کرمانشاه در عرصه سلامت و مقابله با ویروس کرونا که در آستان مقدس امامزاده ابراهیم شهر کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: کرونا ابر چالش قرن ۲۱ است که الگوهای رفتاری، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی و اقتصادی دنیا را تحت شعاع قرار داده که با از بین رفتن این ویروس در آینده مشکلات و چالش‌های ناشی از آن نمایان‌تر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی تمامی دستگاه‌های کشور باید مبتنی بر شناخت و ارائه راهکارهای عملی برای مقابله به آسیب‌ها و تهدیدات ناشی از این ویروس طی دهه‌های آینده باشد، افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون شاهد افزایش آسیب های اجتماعی خصوصا افسردگی و استرس بوده‌ایم.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به عوارض قرنطینه خانگی خاطر نشان کرد: این قرنطینه خانگی منجر به افزایش خشونت در خانواده‌ها، طلاق، فرار از فرزندان، افزایش بزه کاری و در نهایت افزایش آمار زندانیان در سطح جامعه می‌شود.

معممی مقدم با بیان اینکه کرونا سبب کاهش آستانه تحمل و سطح تاب‌آوری افراد در جامعه شده است، گفت: باید برنامه تمامی دستگاه‌های ذیربط برای مقابله با اثرات این ویروس مشخص شود.

وی با تاکید بر اینکه شبکه تبلیغ باید پیام‌های اجتماعی برای افزایش تاب‌آوری در سطح جامعه و در بین مخاطبان فضای مجازی و فضای واقعی جامعه داشته باشد، ادامه داد: شبکه تبلیغ و روحانیت می‌تواند بخشی از اثرات این بیماری را تسهیل و کاهش بدهد.

معممی مقدم به نقش تأثیرگذار بسیجیان و روحانیون در کمک رسانی به آسیب دیدگان جامعه به دلیل رخ دادن حوادث و بلایای طبیعی بیان کرد: ارتقا سرمایه‌های اجتماعی کشور با محوریت بسیج و روحانیون نسبت به ۳۰ سال گذشته با وجود خصومت‌های دشمنان اسلام رشد چشمگیری داشته است.

وی با تاکید بر اینکه طلبه موفق یک طلبه اجتماعی است، افزود: اجتماعی بودن یک طلبه سبب افزایش میزان ضریب نفوذ و گستره موفقیت او در جامعه می‌شود، این طلبه باید در حوزه‌های اقتصادی و کارآفرینی ایده و نظر داشته باشد و به اقتصاد مردم توجه کند.

به گفته مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه بیماری کرونا تنها یک مسئله بهداشتی نیست، بلکه حوزه‌های دیگری از جمله اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است.

معممی مقدم با بیان اینکه ویروس کرونا ابرقدرتی را از غرب به شرق تغییر خواهد داد، گفت: این ویروس ابرقدرتی را از آمریکا می‌گیرد، چرا که این کشور بیشترین مبتلایان و تلفات ناشی از کرونا را در جهان دارد و قادر به ساخت واکسن برای این بیماری نیست، بنابراین دیگر جایگاهی در بین کشورهای ابرقدرت جهان ندارد.

وی گفت: بر اساس آخرین گزارش، سازمان اوقاف و امور خیریه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا پایان بهمن ماه سال جاری چهار هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال در عرصه مقابله با این ویروس در بخش‌های خرید و تهیه تجهیزات و اقلام بهداشتی و بسته‌های معیشتی در کشور هزینه کرده است.